W ostatnich tygodniach rząd Niemiec informował o przygotowywanym rozporządzeniu o kwarantannie dla przyjeżdżających i wyjeżdżających do kraju podróżnych w celu zwalczania koronawirusa. Planowane przepisy wywołały gorące dyskusje w branży transportowej. Gdyby regulacje te weszły w życie, pracownicy sektora transportu międzynarodowego, w tym kierowcy ciężarówek, którzy przebywali w strefie ryzyka dłużej niż 72 godziny, musieliby podlegać kwarantannie. Praktycznie wszystkie największe niemieckie stowarzyszenia zawodowe wyraźnie sprzeciwiły się takiemu środkowi.
Okazuje się jednak, że ten problem został rozwiązany na szczeblu całej Unii. Komisja Europejska ogłosiła wczoraj po południu porozumienie i zadeklarowała, że wyjaśni sytuację obywateli w państwach członkowskich UE.
Pandemia poważnie wpłynęła na nasze prawo do swobodnego przemieszczania się po całej UE. Ponadto obywatele stanęli w obliczu tak wielu różnych zasad i procedur, niejasnych informacji o obszarach wysokiego i niskiego ryzyka oraz braku jasności co do tego, co robić podczas podróży. Miesiąc temu Komisja przedstawiła wniosek dotyczący sposobu sprostania tym wyzwaniom i wsparcia milionów obywateli Wspólnoty, którzy codziennie podróżują po UE. Państwa członkowskie osiągnęły dziś porozumienie co do tego, jak wprowadzić to w życie” – wyjaśnia Komisja Europejska w oficjalnym komunikacie.
trans.info