Minęły już 4 lata od podniesienia limitu prędkości dla ciężarówek w Anglii i Walii. Brytyjski rząd opublikował niedawno kolejny raport analizujący skutki tej zmiany.
Za niedostosowanie się do restrykcyjnych regulacji grożą kary sięgające nawet 100 000 złotych. Co więcej przepisy nie przewidują odstępstw od sytuacji losowych, niezależnych od przedsiębiorców czy kierowców.
Według NIK, blisko o 20 proc. wzrosło PKB od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dodajmy, że jednym z trzech największych sektorów odpowiedzialnych za ten wynik jest transport. GUS natomiast wskazuje, że wartość rodzimego eksportu wynosiła prawie czterokrotnie więcej w 2018 niż na rok przed integracją.
Gwałtownie zmalała sprzedaż samochodów ciężarowych, choć popyt na przewozy rośnie. Jednym z powodów jest wejście w życie od tego dnia obowiązku wyposażenia ciężarówek w tachografy cyfrowe.
Automatycznie sterowane pojazdy (Automated Guided Vehicles, w skrócie AGV) i autonomiczne mobilne roboty (AMR) oraz systemy Goods-to-Person mogą bezpośrednio zastąpić cięższą zmechanizowaną automatyzację.