Koncepcja przedłużenia życia fascynuje ludzkość od czasów starożytnych. W XXI wieku nadzieje na znalezienie przepisu na nieśmiertelność wiązane są z postępem naukowo-technologicznym. Rośnie liczba badań z zakresu przemysłu farmaceutycznego i produkcji leków. Według agencji badawczej IMS Health wartość rynku leków przekroczyła 1 bln dolarów. Wskaźnik ten rośnie z każdym rokiem.
Czynnikami wzrostu światowego rynku farmaceutycznego są uwarunkowania demograficzne (wzrost liczby ludności i długości życia). Rosnący dobrobyt w krajach rozwiniętych, nacisk na rozwój kapitału ludzkiego w polityce państw Azji Południowo-Wschodniej. Wprowadzenie nowych technologii w dziedzinie farmacji, medycyny i biochemii. Eksperci przewidują, że do 2025 r. wartość rynku leków osiągnie 1,7 bln dolarów. Wskaźniki te sytuują przemysł farmaceutyczny na czołowej światowej pozycji. Połowa dochodów rynku farmaceutycznego pochodzi z eksportu produktów.
„Belgia znajduje się w pierwszej trójce krajów eksportujących medykamenty. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, wiele amerykańskich firm farmaceutycznych przeniosło swoją produkcję leków, głównie szczepionek, do Belgii. Położenie geograficzne kraju stanowi drugi powód. Belgia jest bramą morską do Unii Europejskiej dla amerykańskich koncernów farmaceutycznych. Trzeci powód to rozwój reeksportu w kraju. Usługi obejmują przetwarzanie produktów, sortowanie i przepakowywanie”, wyjaśnia Tatyana Danilyuk, Trade Lane Manager w dziale Beneluks AsstrA.
Ekaterina Lis, Kierownik Działu AsstrА Pharma Logistics, podaje: „W branży farmaceutycznej szczególną uwagę zwraca się na transport. Łatwo to zrozumieć – chodzi tu o ludzkie życie. Współpraca z dostawcą usług transportowo-logistycznych jest zazwyczaj długoterminowa. Firma pozostaje wierna swojemu podwykonawcy przez lata. Z tego powodu zewnętrzni dostawcy usług logistycznych (3PL; Third Party Logistics) z trudem mogą stać się nowym partnerem koncernu farmaceutycznego. Listy podwykonawców rzadko są aktualizowane. Współpraca rozpoczyna się od wieloetapowej weryfikacji firmy transportowo-logistycznej i może trwać kilka lat.
Pierwszym krokiem jest audyt wewnętrzny. Producent preparatów farmaceutycznych prosi przyszłego partnera o szereg dokumentów: certyfikaty, regulacje wewnętrzne. Jest to obowiązkowa procedura pozwalająca zrozumieć, w jaki sposób kontrahent zorganizował wewnętrzne procesy biznesowe, jak firma działa w sytuacjach ekstremalnych.
Posiadanie certyfikatów potwierdza, że firma spełnia międzynarodowe wymagania dotyczące transportu produktów farmaceutycznych. Certyfikat dla branży farmaceutycznej GDP (Good Distribution Practices), System Badania i Oceny Bezpieczeństwa i Jakości SQAS (Safety & Quality Assessment for Sustainability), system bezpieczeństwa TAPA (Transported Asset Protection Association) oraz zgodność ze standardami Zarządzania Jakością są warunkami wstępnymi do rozpoczęcia dialogu partnerskiego.
Aby znaleźć się na liście przewoźników, oprócz konkurencyjnych cen, potencjalni partnerzy muszą oferować przede wszystkim usługi wysokiej jakości. Śledzenie online lokalizacji towarów, utrzymanie odpowiedniej temperatury w naczepie, dodatkowe zabezpieczenia do drzwi z systemem alarmowym, chroniące w przypadku zewnętrznej próby włamania to warunki obowiązkowe”.
Tatyana Danilyuk kontynuuje: „Firmy farmaceutyczne kontrolują każdy etap transportu. W pojeździe w pudełku z towarem jest zainstalowany czujnik, który rejestruje i przechowuje dane dotyczące temperatury. Po przybyciu towarów do miejsca przeznaczenia upoważniony specjalista demontuje urządzenie i odczytuje informacje. W przypadku naruszenia zasad dotyczących utrzymania temperatury towary nie są akceptowane. Organizując dostawy produktów farmaceutycznych, AsstrA współpracuje z wieloletnimi partnerami. Pojazdy spełniają przedstawione wymagania. Klienci grupy kapitałowej są przekonani, że leki dotrą do miejsca docelowego zgodnie z wytycznymi. W celu zachowania przejrzystości łańcucha dostaw AsstrA wprowadza nowe rozwiązania informatyczne. Klienci korporacyjni śledzą lokalizację towarów w czasie rzeczywistym dzięki projektowi Supply Chain Visibility”.
„Doświadczenie firmy transportowo-logistycznej w transporcie leków jest niezwykle ważne. Grupa AsstrA niejednokrotnie udowodniła firmom farmaceutycznym, z którymi współpracuje od wielu lat, że jest wiarygodnym partnerem”, podsumowuje Ekaterina Lis.