Branża transportowo-logistyczna na pierwszy rzut oka kojarzy się stricte z pracą dla mężczyzn. Jednak jak pokazują statystyki, kobiety również zajmują znaczną część w tym sektorze gospodarki. Czy praca w branży TSL to trudny orzech do zgryzienia dla kobiet?
To nurtujące pytanie stało się tematem corocznego Forum Kobiet w Logistyce – spotkania biznesowego kobiecej kadry menedżerskiej z branży logistycznej. Konferencja ta dedykowana jest menadżerkom, specjalistkom oraz ekspertkom w zakresie logistyki, transportu i spedycji w tym również po stronie sieci producenckich, dystrybucyjnych i handlowych. Forum ma charakter merytoryczny i co roku porusza aktualne zagadnienia oraz problemy związane z rozwojem biznesu logistycznego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Kierownik agencji celnej w Koroszczynie z międzynarodowej grupy transportowo-logistycznej AsstrA-Associated Traffic AG, Małgorzata Matwiejuk, podsumowuje udział w wydarzeniu:
„W tegorocznej edycji Forum Kobiet w Logistyce, które odbyło się w dniach 20-21 maja w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim, wzięło udział 160 kobiet z branży logistycznej. Opiekę merytoryczną nad spotkaniem sprawowały panie profesor z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Hasło tegorocznego Forum brzmiało: BĄDŹMY SOBĄ i nawiązywało do tego, jak rozwijać firmę w czasach różnorodności, gdzie poszukiwać nowych obszarów działalności, zachowując przy tym tożsamość i wartości naszych organizacji.
W pierwszym dniu Forum omówiono wiele aspektów związanych z zarządzaniem wartościami, marketingiem influencerskim, dynamicznym rozwojem intermodalu, planowanych zmianach logistyki w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Odbyło się także spotkanie z gościem specjalnym i przyznanie nagród w nominacji „Kobieta w Logistyce 2018”. Drugi dzień Forum przybrał charakter warsztatów połączonych ze zwiedzaniem bazy kontenerowej w Suchym Porcie Przeładunkowym w Małaszewiczach. Dwa dni ciekawych wykładów, warsztatów i spotkań dostarczyły niesamowitych emocji, pomysłów i ogromu fachowej wiedzy, która ma zastosowanie w codziennej pracy”.
W międzynarodowej grupie transportowo-logistycznej AsstrA-Associated Traffic AG kobiety nie stanowią mniejszości. Grupa kapitałowa zatrudnia łącznie ponad 1 000 pracowników, w tym 641 kobiet, co daje blisko 64%, z czego 39 kobiet (6%) zajmuje stanowiska kierownicze. Co jest największą trudnością, a co najbardziej fascynuje kobiety pracujące w branży TSL?
Kierownik Spedycji Działu Południowo-Wschodnia Europa w AsstrA, Julia Gorbaczuk, podaje:
„Do branży transportowej trafiłam zupełnie przez przypadek. Chciałam wykorzystywać w pracy zawodowej znajomość języków, a wiedziałam, że etat na stanowisku tłumacza, czy nauczyciela nie jest dla mnie. W branży TSL urzekła mnie jej dynamiczność. Taki rytm pracy idealnie odpowiada mojej osobowości, ponieważ nie lubię rutyny i kiedy tylko w moje życie zawodowe wkrada się chociażby odrobinka nudy, od razu coś wymyślam – nowi Klienci, nowe kierunki, nowe rozwiązania. W branży TSL każdy dzień przynosi kolejne wyzwania, świeże doświadczenia. Branża transportowa intensywnie się rozwija, o czym świadczą chociażby wdrażane na szeroką skalę rozwiązania IT. Biznes logistyczny ewoluuje a wraz z nim pracownicy”.
Praca w branży transportowo-logistycznej wiąże się również z dużym stresem.
„Rynek transportowy wymaga od swoich ekspertów dyspozycyjności i dostępności niemal 24 godziny na dobę, co niestety wpływa na życie rodzinne pracownika. Niemniej kierując się zasadą work-life-balance, jesteśmy w stanie z sukcesem połączyć zarówno pracę zawodową, jak i życie rodzinne, podkreśla Julia Gorbaczuk . Poza stresem, niekiedy przychodzi nam również walczyć ze stereotypami, które mimo wszystko są jeszcze dość silne w niektórych krajach. Niejednokrotnie musiałam udowadniać partnerom biznesowym, że mimo młodego wieku i płci, jestem doświadczonym ekspertem. Owe stereotypy są często uwarunkowane różnicami kulturowymi, dlatego też podchodzę do nich z dużym dystansem i zrozumieniem”.
Kierownik Działu Advertising & PR w grupie AsstrA, Katarzyna Snehirova, zauważa:
„Rzeczywiście, jeśli oceniać branżę logistyczną czysto poglądowo, można odnieść wrażenie, że większość „głównych” ról odgrywają mężczyźni - przedstawiciele linii morskich i kolejowych, właściciele flot, kierowcy, pracownicy magazynów. Jeśli natomiast spojrzymy na branżę TSL „od kuchni”, zauważymy, że wśród przedstawicieli zarówno front-office, jak i back office, jest więcej kobiet. Dział sprzedaży, dział HR, marketing, księgowość, czy dział prawny, to sfery, w których znacznie częściej spotkamy kobiety, niż mężczyzn.
Jeśli chodzi o największe wyzwania, jakie stawia przed nami branża TSL, zdecydowanie na pierwszym miejscu plasuje się wielozadaniowość. Liczba zdarzeń, procesów i interakcji w logistyce w ciągu jednego dnia osiąga niekiedy poziom alarmowy. Intensywność rytmu pracy jest niezmienna przez pięć dni w tygodniu całe dwanaście miesięcy. Dlatego tempo, szybkość i koncentracja procesów w branży transportowej wpływa również na podejmowane decyzje. Liczy się zdolność do pracy pod presją czasu, ciągłe rozwijanie kompetencji w zakresie zarządzania czasem i oczywiście, satysfakcja z procesu”.
Niemniej, mimo wielu ambitny wyzwań, rynek TSL jest niezwykle fascynujący. Jak podkreśla Katarzyna Snehirova, branża logistyczna oferuje wiele „ról”, które można zmienić i wypróbować oraz daje możliwość ciągłego uczenia się i rozwoju.
„Moja ścieżka logistyczna wzięła swój początek w dziale spedycji. Po kilku latach pracy jako spedytor poczułam, że jestem gotowa na nowe wyzwania. AsstrA dała mi szansę spróbowania swoich sił w dziale marketingu. Dzięki zgromadzonemu doświadczeniu w organizacji przewozów oraz wiedzy o oferowanych produktach, realizowane kampanie reklamowe i marketingowe stały się logiczną kontynuacją dotychczasowej kariery.
Trend feminizacji biznesu intensywnie się rozwija. Wynika to z pragnienia i chęci kobiet do niezależności, samodzielności, a nawet władzy. Branża logistyczna nie jest wyjątkiem. Wszystko zależy od pragnienia kobiety do samorealizacji. Jak mówi Tony Robbins: „Jeśli masz cel, znajdziesz również energię, środki i inspiracje”, konstatuje Katarzyna Snehirova.