Do krajów bałkańskich zalicza się Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Grecję, Macedonię oraz Serbię. Za państwo Półwyspu Bałkańskiego niekiedy bywa uznawana także należąca do UE Słowenia, która jest kojarzona z Bałkanami ze względu na bycie częścią dawnej Jugosławii. Słowenia nie należy jednak do Bałkanów ani z geograficznego, ani z historyczno-kulturowego punktu widzenia. Ze względów historycznych i kulturowych do Półwyspu Bałkańskiego zaliczana jest za to Rumunia będącą członkiem UE, której niewielki fragment terytorium leży na Półwyspie Bałkańskim.
Po przerwie spowodowanej wojnami w latach 90. oraz kryzysami finansowymi w latach 2008–2011 kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra i Serbia) pogłębiły związki gospodarcze z Unią Europejską. UE jest największym partnerem handlowym danego regionu, odpowiadającym za około 80% eksportu i 70% importu. Towarowa wymiana handlowa między UE a Bałkanami Zachodnimi stale wzrasta. Zgodnie z opinią ekspertów, dany trend się utrzyma z uwagi na stale rosnące potrzeby konsumpcyjne.
„Państwa bałkańskie intensywnie się rozwijają i stanowią alternatywę dla „ciasnego” rynku Zachodniej Europy. Obecnie Rumunia to jedno z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw europejskich. Konsumpcja krajowa stale rośnie. Międzynarodowy dostawca usług transportowo-logistycznych AsstrA-Associated Traffic AG odnotował znaczący wzrost sprzedaży międzynarodowych usług logistycznych wśród rumuńskich Klientów. Wyraźnie zwiększył się również zakres współpracy z firmami transportowymi obsługującymi kierunki z/do Rumunii. Mając dane kwestie na uwadze na początku 2018 roku otwarto biuro w Rumunii, w Bukareszcie, aby tym samym być bliżej Klientów. Dzięki zaufaniu ze strony Klientów rumuński oddział bardzo intensywnie się rozwinął w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Partnerzy powierzają AsstrA Romania swój obrót towarów i wspólnie z grupą kapitałową rozwijają skrzydła”, podkreśla Country Manager dla regionu Rumunii, Paweł Iwanow-Kołakowski.
Dokładne rozpoznanie nowego rynku to podstawa przy ekspansji zagranicznej. W przypadku Bałkanów badania rynku są szczególnie istotne. Należy pamiętać, że każdy kraj bałkański ma swoją specyfikę. Nie tylko kulturową i lingwistyczną, ale również ekonomiczną.
„Bałkany to osobliwy rynek. Działalność gospodarcza w tym regionie stanowi ogromne wyzwanie dla dostawcy usług transportowo-logistycznych. Pierwsze primo – znajomość języka. Współpracując z partnerami z Europy Południowo-Wschodniej należy komunikować się w ich języku ojczystym. W europejskiej Rumunii bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, Rumuni są w tej kwestii bardzo elastyczni. Niemniej prowadząc interesy w Serbii, Bośni i Hercegowinie, czy też w Czarnogórze przydadzą się zdolności lingwistycznie. AsstrA oferuje swoim bałkańskim Klientom profesjonalną obsługę w języku rumuńskim, albańskim, bośniackim, bułgarskim, a także chorwackim, czarnogórskim, macedońskim oraz serbskim, podkreśla Kierownik Spedycji Działu Południowo-Wschodnia Europa, Julia Gorbaczuk.
Wyjątkowość Półwyspu Bałkańskiego to także uwarunkowania geograficzne i ukształtowanie terenu. Przeważa krajobraz górzysty, co dla kierowców ciężarówek stanowi niemałe wyzwanie. Zwłaszcza zimą pokonanie niektórych malowniczych i jednocześnie mrożących krew w żyłach oblodzonych górskich tras sprawia, że na czole kierowców pojawiają się krople potu. Często występują również śnieżyce i powstające w ich wyniku korki. Pewną trudność stanowi także stan dróg, niemniej w tej kwestii sytuacja intensywnie się poprawia. Pojawia się coraz więcej strzeżonych parkingów i sanitariatów dla kierowców. Ogromnym plusem jest duża otwartość mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego. Pomoc drogowa działa tam niezawodnie, kontynuuje Julia Gorbaczuk. Cechą szczególną bałkańskich Klientów jest także ich silne wspieranie krajowej gospodarki, co wiąże się z tym, że w przetargach na transport ładunków wybierają zazwyczaj swoich rodaków. Z usług zagranicznych przewoźników korzystają głównie na kierunkach z Europy. Niemniej dana tendencja wynikająca z kwestii kulturowych powoli się zmienia. Wiele krajów, na przykład Grecja, staje się coraz bardziej otwartych na zagranicznych partnerów. W grupie AsstrA lubimy wyzwania i intensywnie rozwijamy ofertę naszego serwisu w Europie Południowo-Wschodniej”.
Wśród szerokiego zakresu świadczonych usług głównym produktem oferowanym przez AsstrA w Europie Południowo-Wschodniej jest transport drogowy. Obecnie realizowany jest on przede wszystkim na trasach Polska-Rumunia-Polska, Polska-Bałkany-Polska, Rumunia-Bałkany-Rumunia, na terenie Europy oraz między krajami WNP i Europą, a także do/z dalekiej Rosji oraz krajów WNP. W perspektywie rozwoju znajduje się eksport towarów na takich kierunkach, jak Chiny i Azja, rozwój transportów do Europy Zachodniej oraz transport kontenerowy intermodalny do/z dalekiej Rosji oraz krajów WNP.
Klienci z takich branż, jak FMCG, przemysł farmaceutyczny, motoryzacyjny, przemysł High-Tech, a także przemysł odzieżowy i kosmetyczny, czy też maszynowy mogą korzystać z profesjonalnych usługi w zakresie transportu ładunków sypkich i płynnych oraz przewozu ładunków ponadgabarytowych, jakie oferuje biuro AsstrA w Rumunii. Eksperci AsstrA gwarantują wiele gotowych rozwiązań oraz ciągle opracowują nowe schematy.