Jak sprawdzić, czy firma oferuje profesjonalne usługi? W jaki sposób upewnić się, że uwzględniane są zarówno interesy Klientów, jak i Partnerów oraz że dana działalność nie szkodzi środowisku naturalnemu? Jak ocenić jakość usług transportowych i logistycznych, gdy liczba firm oferujących rozwiązania 3PL (Third Party Logistics) na świecie przekroczyła już dziesiątki tysięcy? Dla wielu Klientów uniwersalnym wskaźnikem, który pomaga odpowiedzieć na postawione wyżej pytania, są standardy jakości ISO. Otrzymanie takiego certyfikatu jest możliwe wyłącznie po przeprowadzeniu serii audytów mających na celu ustalenie, czy działalność danej firmy rzeczywiście spełnia międzynarodowe kryteria.
W październiku b.r. roku międzynarodowa grupa kapitałowa AsstrA-Associated Traffic AG pomyślnie przeszła kolejny audyt ISO, w wyniku czego uzyskała kolejny certyfikat - ISO 28000. Kierownik ds. bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw z AsstrA, Vitali Lazovskiy, opowiada o znaczącej roli podobnych certyfikatów dla działalności przedsiębiorstwa oraz o korzyściach dla Klientów AsstrA.
- Jakie szczegóły dotyczące podobnych standardów warto znać?
- Głównym zadaniem certyfikatu ISO 28000: 2007 jest zwiększenie niezawodności łańcucha dostaw. Dzięki ujednoliceniu wymagań dotyczących systemów zarządzania bezpieczeństwem i regularnym kontrolom pod kątem zgodności z danymi wymaganiami, każda firma uczestnicząca w łańcuchu dostaw może uzyskać certyfikat ISO 28000. Mówimy tu o importerach, brokerach celnych i operatorach taboru kolejowego, a także o producentach, którzy samodzielnie realizują przewozy.
- Dlaczego posiadanie danego certyfikatu jest tak istotne dla AsstrA?
- W przypadku grupy kapitałowej AsstrA złożenie wniosku o przyznanie ISO 28000 było logicznym krokiem, który został podjęty w ramach realizacji programu zarządzania bezpieczeństwem na 2018 rok. W końcu fracht jest integralną częścią każdego łańcucha dostaw. Przygotowanie i wdrożenie certyfikacji zostało przeprowadzone w ścisłej współpracy z Działem Zarządzania Jakością AsstrA. Oprócz zewnętrznego audytu ISO, obejmowało ono udoskonalenie niektórych procesów biznesowych firmy, opracowanie wewnętrznych instrukcji i list kontrolnych, opanowanie najnowszych technik oceny ryzyka, wprowadzenie nowych narzędzi monitorujących transport ładunków łatwozbywalnych, audyt dostawców i Klientów AsstrA, szkolenie pracowników, sprawdzanie procesów oraz udoskonalanie istniejących umów i wiele innych. Ważne jest, aby rozumieć, że bezpieczeństwo łańcucha dostaw nie jest kwestią przypadku lub doświadczenia, ale wynikiem dobrze zaplanowanego działania, licznych kontroli i dogłębnej analizy ryzyka. Bez ciągłego i stałego wzrostu poziomu bezpieczeństwa firma transportowo-logistyczna nie może zagwarantować swoim Klientom wdrożenia KPI nie tylko w perspektywie długoterminowej, ale nawet krótkoterminowej. Dlatego też uzyskanie certyfikatu ISO 28000 jest ważnym dowodem na to, że grupa kapitałowa AsstrA przywiązuje ogromną wagę do bezpieczeństwa i jest gotowa przejść nawet najbardziej rygorystyczne kontrole, aby poprawić jakość usług oferowanych Klientów.
- Co dokładnie dany certyfikat gwarantuje Klientom AsstrA?
- ISO 28000 to realna gwarancja skutecznego zarządzania ryzykiem na każdym etapie transportu. Oczywiście zmniejszy to liczbę naruszeń podczas załadunku i rozładunku, częstotliwość kradzieży i uszkodzenia towarów, a także zoptymalizuje koszty transportu poprzez zmniejszenie ryzyka. Ponadto, zgodnie z wewnętrznymi zasadami korporacyjnymi, wiele firm może pracować tylko z certyfikowanym dostawcą 3PL. Dlatego też uzyskanie ISO 28000 to nie tylko przeniesienie wizerunku czy umocnienie marki AsstrA na rynku. To prawdziwa okazja do współpracy z nowymi Klientami w ramach sprawdzonego i uznanego systemu bezpieczeństwa na świecie. Należy również pamiętać, że certyfikat jest oceną naszych działań na tym etapie. Nie oznacza to jednak, że możemy spocząć na laurach. Każdy pracownik musi rozumieć znaczenie bezpiecznego transportu i zwrócić odpowiednią uwagę na wymagania firmy i Klientów. Audyt grupy kapitałowej AsstrA będzie przeprowadzany corocznie w ciągu kolejnych lat w celu potwierdzenia zgodności z wysokimi standardami ISO 28000: 2007 oraz ciągłego doskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem łańcucha dostaw.