Podstawą branży logistycznej jest regularna, zaawansowana relacja podaży i popytu. Każda ze stron potrzebuje drugiej; nadawcy chcą bezpiecznego transportu dla swojego towaru, a firmy transportowe szukają ładunków, aby zapełnić puste przestrzenie w swoich pojazdach. Łączenie tej luki to koncepcja giełdy transportowej, często zwanej giełdą ładunków. Innymi słowy, jest to interfejs, przez który te dwie strony mogą się połączyć, negocjować i zawierać wzajemnie korzystne umowy.
Czym jest giełda transportowa?
Giełda transportowa (bądź giełda ładunków) to rynek, na którym nadawcy i przewoźnicy spotykają się, aby handlować przepustowością transportową i popytem na nią. Łączy różne podmioty w świecie logistyki: przewoźników (strony posiadające towary wymagające wysyłki, takie jak producenci), pojazdy (firmy transportowe z ciężarówkami, furgonetkami itp.) oraz osoby zarządzające przesyłkami tych towarów, zwane spedytorami.
Giełdę transportową można uznać za punkt spotkań dla firm poszukujących swoich partnerów biznesowych i klientów za pomocą platformy internetowej. Niezależni nadawcy mogą sprecyzować na forum informacje dotyczące oferty ładunków, którymi dysponuje, miejscu pochodzenia i miejscu docelowym. Przewoźnik może aktualizować dane dotyczące pojemności pojazdu i dostępnej nadwyżki miejsca, gdy ciężarówka wraca do bazy, podając wszystkie niezbędne szczegóły. Interfejs następnie łączy nadawców z przewoźnikami w celu omówienia warunków wysyłki i zawarcia umowy.
Jakie są zalety i wady giełdy transportowej?
Giełdę transportową można opisać jako wirtualną platformę handlową, unikalną dla sektora łańcucha dostaw. Chociaż oferuje ona znaczące korzyści, warto również brać pod uwagę pewne wady, jakimi się charakteryzuje.
Zalety giełdy transportowej
Giełda transportowa to dobre narzędzie do poprawy efektywności. Giełdy transportowe pomagają zaoszczędzić czas oferując szybkie mechanizmy wspomagające wyszukiwanie środków transportu. Umożliwia ona nadawcom łatwe zamieszczanie ofert ładunków z informacjami przesyłce, jaką dysponują, a przewoźnikom zamieszczanie informacji o dostępności swoich pojazdów z pustą przestrzenią na trasie powrotnej. To eliminuje sytuacje, gdy trzeba spędzać godziny na telefonach i poszukiwaniach. Ponadto takie platformy stanowią główne źródło informacji dla przewoźników i nadawców, działając jak rozległa sieć informacyjna. Zwiększa ona szansę na znalezienie odpowiedniego partnera do określonych potrzeb; przykładem może być sytuacja, gdy nadawca szuka konkurencyjnej stawki na swoje zlecenia transportowe lub gdy przewoźnik szuka ładunków do zapełnienia pustych pojazdów na trasie powrotnej.
Z punktu widzenia firm, giełdy ładunków mogą zwiększyć zyski zarówno nadawców, jak i przewoźników dzięki lepszemu wykorzystaniu ciężarówek i mniejszej liczbie pustych przejazdów. Nadawcy mogą potencjalnie znaleźć niższe stawki dzięki konkurencji na giełdzie transportowej, a przewoźnicy mogą maksymalizować zyski poprzez zapełnianie pustej przestrzeni.
Wady giełdy transportowej
Ważne, aby oprócz wielu zalet, brać pod uwagę również takie kwestie, jak ograniczona kontrola, uzależnienie od możliwości platformy i opłaty członkowskie obowiązujące na giełdzie ładunków.
Internetowa giełda ładunków głównie zajmuje się dopasowywaniem ofert, więc nadawcy mogą mieć mniejszą kontrolę nad przewoźnikami, zajmującymi się ich przesyłkami, niż gdy zatrudniają ich bezpośrednio. Sukces witryny giełdy transportowej zależy od jakości i zasięgu danej platformyj. Platforma z ograniczoną bazą użytkowników może nie oferować najlepszych opcji dla nadawców lub przewoźników. Niektóre giełdy ładunków nakładają opłaty za korzystanie z usług wymiany, co może stanowić dodatkowy koszt, szczególnie dla małych firm.
Jak korzystać z giełdy transportowej?
Właściciele ładunków chcący znaleźć przewoźnika rejestrują się na platformie giełdy transportowej, zamieszczając informacje o swojej przesyłce, takie jak miejsce załadunku, miejsce docelowe, typ przesyłki oraz jeji wszelkie wymagania na danej trasie. Następnie nowe zlecenia łączone są z firmami transportowymi będącymi członkami danej giełdy transportowej, którzy zainteresowani są realizacją zlecenia. W następnym kroku, firmy transportowe w odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące przesyłki składają swoje oferty, które są przekazywane zainteresowanemu zleceniodawcy, który wybiera kontrahenta w zależności od ceny, jakości i dostępności. W przeciwieństwie do nadawców, firmy przewozowe mogą poszukiwać zleceniodawców oferujących ładunki, aby zorganizować dla siebie nowy załadunek, próbując uniknąć pustych przebiegów na zaplanowanej wcześniej trasie. Użytkownicy, wykorzystując szybkie odświeżanie strony, mogą przeglądać aktualizacje w czasie rzeczywistym na temat różnych ofert przewozowych w ich okolicy i proponować swoje stawki nadawcom ładunków.
Giełdy transportowe mają liczne zalety dla nadawców i firm transportowych. Nadawcy mogą zoptymalizować ilość pieniędzy i czasu potrzebnego do realizacji wysyłki, unikając jednocześnie pustych kilometrów. Mają również dostęp do szerszej sieci przewoźników, zwiększając swoje opcje. Firmy transportowe generują dodatkowe zyski, organizując ładunki powrotne lub znaleźć inny sposób na optymalne wykorzystanie pojazdu. Dodatkowo, wiele platform przeprowadza kontrole bezpieczeństwa, aby zapewnić profesjonalizm wszystkim zaangażowanym stronom.
Jakie są rodzaje giełd transportowych?
Najbardziej powszechny typ to strona internetowa giełdy transportowej. Tworzy ona rynek, na którym spedytorzy mogą zamieszczać szczegóły dotyczące swoich ładunków (zwanych również ładunkami przewozowymi), a firmy transportowe mogą wyszukiwać ładunki pasujące do dostępnej pojemności pojazdów.
Innym sposobem kategoryzacji tych giełd jest podział geograficzny. Przykładem jest europejska giełda transportowa skupiająca się na łączeniu nadawców i firm transportowych wyłącznie w Europie.
Z powyższych względów giełdy transportowe przynoszą korzyść branży transportowej i logistycznej, będąc wsparciem dla spedytorów, ponieważ towary docierają do miejsca przeznaczenia szybciej i prawdopodobnie taniej niż wcześniej. Ze strony firmy transportowej pojawia się szansa zarobienia dodatkowych środków dzięki maksymalnemu wykorzystaniu pustych ciężarówek.
Jakie są korzyści z korzystania z giełdy transportowej?
Świat transportu ładunków przechodzi transformację napędzaną technologią. Giełdy transportowe są na czele tej zmiany, oferując szereg funkcji, które usprawniają operacje zarówno dla nadawców, jak i przewoźników.
Monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym
W przypadku nadawców każda giełda transportowa jest połączona z systemami GPS stosowanymi przez członków giełdy. Umożliwia to właścicielom przesyłek monitorowanie lokalizacji ich towarów w dowolnym momencie, co pozwala im na weryfikację procesu przez cały czas. Śledzenie w czasie rzeczywistym eliminuje potrzebę częstych rozmów telefonicznych lub e-maili w celu sprawdzania statusu ładunku.
Dla przewoźników dostęp do informacji dostępnych ładunkach oznacza, że przewoźnik może szybko zapewnić wykorzystanie pojazdu w obie strony i że dzięki giełdzie istnieje możliwość przewiezienia nowego ładunku zapewniając możliwie maksymalną efektywność. Takie rozwiązanie redukuje główny koszt w sektorze transportu, znany jako puste przebiegi. Ładunki są zwykle reklamowane w określonych obszarach, takich jak St Neots w Wielkiej Brytanii lub nawet w całej Europie, aby pomóc przewoźnikom poprawić efektywność i wypełnić dostępne miejsce w pojazdach. Również dopasowanie dostępnego w transporcie miejsca do oferowanych gabarytów zlecanych przesyłek skutkuje szybszym przyjmowaniem nowych zleceń, a zatem przewoźnicy mają większe możliwości zarobkowe.
Określanie trasy i kalkulacja kosztów
Giełdy umożliwiają przewoźnikom publikowanie dostępnego miejsca w ich ciężarówkach. Przewoźnicy mogą następnie szukać ładunków, które pasują do dostępnego miejsca w pojeździe, eliminując przypadki, w których pojazd marnuje większość swojej pojemności lub przewozi ładunki poniżej możliwości załadunku. Dzięki tym możliwościom koszty zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego są znacznie zmniejszone.
Jedną z największych zalet jest możliwość szukania ładunków powrotnych. Tablice ładunków mogą być używane do efektywnego planowania tras powrotnych, ponieważ wyświetlają ładunki wracające do bazy przewoźnika. Służy to podwójnemu celowi - jest szybkie, proste, efektywne i umożliwia zarobienie na czymś, co mogło być jedynie podróżą opłacalną w jedną stronę, szczególnie na autostradach.
Współpraca ze sprawdzonymi kontrahentami
Połączone za pośrednictwem internetu wielorakie giełdy transportowe, zwłaszcza te europejskie, połączą Cię z tysiącami niezależnych kierowców i spedytorów będących członkami giełdy. Eliminują one konieczność samodzielnego poszukiwania i kwalifikacji przewoźników, oszczędzając cenne zasoby.
Większość giełd transportowych posiada przepisy dotyczące szczegółowego i kompleksowego zatwierdzania swoich członków. Oznacza to, że będziesz współpracować z profesjonalnymi i sprawdzonymi kontrahentami, którzy wykazują się wysokim poziomem świadczonych usług.