Rosnące zainteresowanie rozwojem osobistym i zawodowym motywuje młode pokolenia do inwestowania w doświadczenie zawodowe. Tendencja ta jest widoczna na rynku pracy oraz w podejściu młodych ludzi do życia zawodowego. Kierowani chęcią odniesienia sukcesu i rozwoju, starają się połączyć teoretyczną edukację z praktycznym doświadczeniem na wczesnym etapie swojej kariery.
Według badania przeprowadzonego przez Georgetown University Center on Education and the Workforce, 70 proc. przyjętych studentów zarówno studiowało i pracowało w tym samym czasie. Taka praktyka staje się coraz bardziej popularna wśród młodych pokoleń ze względu na jej niezaprzeczalne korzyści.
Yuliia Malezhyk
– Równoczesne połączenie kariery i studiów uniwersyteckich to sprawdzony sposób na zdobycie praktycznego doświadczenia. W ten sposób po ukończeniu nauki student jest uważany za pełnoprawnego pracownika i śmiało może ubiegać się o stanowisko eksperckie oraz adekwatne wynagrodzenie – mówi Yuliia Malezhyk, specjalista ds. HR w AsstrA. – Dodatkowo student przekłada zdobytą wiedzę teoretyczną na praktykę. Uczy się planować i zarządzać czasem, ustalać priorytety, komunikować się ze współpracownikami i delegować zadania. Te umiejętności i zbudowana profesjonalna sieć kontaktów przydadzą się nie tylko w bieżącej dziedzinie pracy, ale także w przyszłym rozwoju.
Zgodnie z tym trendem coraz więcej firm zaczyna rekrutować młode talenty na kampusach uniwersyteckich. Tak zwana strategia Campus Recruiting ma na celu znalezienie, przyciągnięcie i zatrudnienie stażystów oraz początkujących specjalistów prosto z uniwersytetów. Inwestycja w młodzieńczą energię pomaga pracodawcom w zastosowaniu innowacyjnego podejście i generowaniu nowych pomysłów biznesowych. Jednocześnie studentom łatwiej zapoznać się i zaakceptować wewnętrzne wartości, cele oraz misję firmy, ponieważ nie posiadają doświadczenia z innych przedsiębiorstw.
Jednak obecna tendencja wiąże się z pewnymi trudnościami. Praca to dodatkowa odpowiedzialność, którą młodzi ludzie muszą wziąć pod uwagę, starając się pogodzić życie osobiste i zawodowe. Pomimo licznych poradników i internetowych guru oferujących porady na ten temat, znalezienie równowagi często bywa trudniejsze, niż się początkowo wydaje.
Młodzi pracownicy niejednokrotnie przeceniają swój czas wolny i energię. W rezultacie borykają się z kłopotami ze snem, co przekłada się na niską produktywność zarówno na zajęciach, jak i w miejscu pracy. W takich przypadkach należy otwarcie rozmawiać z kierownikiem, aby wspólnie znaleźć praktyczne rozwiązanie.
Aby uniknąć niechcianych trudności i znaleźć równowagę między pracą, nauką oraz życiem osobistym, Yuliia Malezhyk dzieli się przydatnymi wskazówkami:
1. Planowanie. Zapisz każde zadanie w swoim kalendarzu i ustal odpowiedni priorytet dla każdego z nich. Na przykład terminy projektów w pracy lub terminy zadań akademickich. Stworzenie harmonogramu w jednym miejscu pomoże w koordynowaniu planów i ustalaniu priorytetów.
2. Dyscyplina. Planowanie dni tygodnia to pierwszy krok do sukcesu. Drugim jest zbudowanie dyscypliny w realizacji planu. Dotrzymuj terminów. W razie zmiany lub pojawiających się utrudnień bądź elastyczny i dostosuj swój harmonogram.
3. Trening podświadomości. Ludzie mają tendencję do skupiania się na negatywach, zwłaszcza gdy są zmęczeni lub zestresowani. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją pracę, pomyśl o korzyściach i pozytywnych emocjach, jakie czerpiesz z pracy i nauki.
4. Odpoczynek. Pamiętaj o odpoczynku. Zarezerwuj kilka dni w miesiącu, aby całkowicie oderwać się od szkoły i pracy. Planuj wakacje z wyprzedzeniem i co najmniej co pół roku, aby poczuć motywację do dalszego rozwoju.