„Musisz biec tak szybko, jak tylko potrafisz, żeby zostać w tym samym miejscu. A jak chcesz dostać się w inne miejsce, musisz biec dwa razy szybciej”. W XXI wieku słowa Lewisa Carrolla z książki „Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła” są nadal aktualne.
Podczas gdy pandemia koronawirusa ograniczyła podróże po świecie, tempo życia nadal przyśpiesza. Niepewność jutra, w ciągu ostatniego roku, nieustannie wymuszała na ludziach bardziej intensywną pracę i poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań dla nowej, pandemicznej rzeczywistości. Częściowe lub całkowite przejście na tryb pracy zdalnej zatarł granicę między życiem zawodowym a prywatnym.
Termin „syndrom wypalenia” został po raz pierwszy użyty przez amerykańskiego psychologa Herberta Freudenbergera w 1974 roku. Jest to stan, w którym praca wykonywana do tej pory z uczuciem zadowolenia nie sprawia żadnej przyjemności, coraz bardziej męczy, zniechęca i powoduje wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Naukowiec zalecił radzenie sobie z poczuciem wypalenia zarówno na poziomie osobistym, jak i organizacyjnym. Na przykład: zmniejsz godziny pracy, wspieraj lub doszkalaj pracowników.
Według badania firmy doradczej Deloitte, w 2020 roku 70% respondentów stwierdziło, że doświadczyło wypalenia zawodowego. 50% ankietowanych przyznało, że kilkakrotnie odczuwało taki stan. Determinantami wypalenia, według anonimowej ankiety przeprowadzonej przez aplikację Blind, jest przepracowanie, zacieranie granicy między pracą a domem, brak wolnego czasu i konieczność pozostawania w kontakcie.
Według klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia wypalenie to zespół przewlekłego stresu występujący w miejscu pracy, z którym człowiek nie może sobie poradzić. WHO definiuje 3 cechy zespołu:
- ciągłe zmęczenie i wyczerpanie,
- poczucie oderwania się od pracy lub negatywne emocje, które pojawiają się podczas myślenia o pracy,
- niedocenianie osiągnięć zawodowych, poczucie niekompetencji, spadek wydajności pracy.
Z punktu fizjologii dopamina zapewnia przyjemność pracy. W zdrowym stanie każdemu wykonywanemu zadaniu towarzyszy wydzielanie tego hormonu. W sytuacji wypalenia emocjonalnego schemat przestaje działać: rośnie liczba zadań, ale satysfakcja z ich wykonania nie przychodzi.
„Chorobom łatwiej jest zapobiegać niż leczyć”. Kierując się mądrością Hipokratesa, Karina Budinskaya, dyrektor centrum szkoleniowo-rozwojowego AsstrA, przygotowała zalecenia, które mają pomóc w zapobieganiu zespołowi wypalenia.
Karina Budinskaya
- Przeanalizuj aktualne projekty, nad którymi pracujesz i korzystaj z dostępnych pomocy. Jeżeli jesteś już nadmiernie obłożony zadaniami, nie bój się odrzucić nowych zobowiązań. Ważne jest, aby kontrolować własne obciążenie pracą i na bieżąco podejmować decyzje, co dodać do listy zadań, a co nie. Czy zdołasz to zrobić samodzielnie, czy czas na przekazanie projektu? Zwróć uwagę na spontaniczną zgodę, być może zbyt pochopnie podejmujesz się nowych zobowiązań, ponieważ boisz się odmówić.
- Analizuj rozpoczęte projekty raz w tygodniu, miesiącu lub kwartale. Określ, co udało Ci się zrobić, z kim się konsultowałeś i, najważniejsze, co osiągnąłeś na danym etapie. Analiza pomoże Ci zrozumieć, jaka jest Twoja rola i gdzie jesteś w procesie realizacji projektu.
- Planuj i przemyśl nie tylko zadania zawodowe, ale także osobiste. Dodaj do kalendarza takie punkty jak: oglądanie filmu, spotkanie ze znajomymi, szkolenie. Sprawdzając kalendarz z planami, zobaczysz aktualne zadania do wykonania, ale nie będą to już tylko aktywności związane z pracą, ale również z życiem prywatnym.
- Pamiętaj o podstawach: odżywianiu i spaniu. Zbilansowana dieta pomoże Twojemu organizmowi uzyskać składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Aby odzyskać siły, wskazane jest zasypianie przed 23.00 i spanie 7-9 godzin w ciemnym, przewietrzonym pomieszczeniu.
- Uprawiaj sport: spacery, bieganie, jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, jogę. Wybierz aktywność, która pasuje do Twojej codziennej rutyny i osobistego rytmu. Wprowadź do swojej sportowej aktywności ćwiczenia oddechowe i medytuj. Uważne oddychanie pomoże rozwinąć skupienie i obecność „tu i teraz”.
Zastosuj wszelkiego rodzaju narzędzia i techniki, aby zachować pozytywne nastawienie i na bieżąco uzupełniaj zasoby energii. Pomoże Ci to uniknąć wypalenia i zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Zadbaj o siebie i dobre samopoczucie. Ten punkt powinien stać się obowiązkowym zadaniem w harmonogramie dnia.