17 kwietnia 2021 roku Park Narodowy na Białorusi „Puszcza Białowieska” zakończył sezon sadzenia lasów akcją charytatywną „Razem budujemy przyszłość”. Wydarzenie zorganizował IOOO Kronospan pod patronatem innych międzynarodowych uczestników. Firma transportowo-logistyczna AsstrA została oficjalnym partnerem przedsięwzięcia.
Warto zauważyć, że rok 2021 w przemyśle leśnym Białorusi upływa pod znakiem upraw. Według ministra leśnictwa Witalija Drożża bieżący rok będzie przełomowy w kwestii zalesiania. Znaczna część wysiłków nakierowana jest na poprawę jakości tworzenia plantacji leśnych.
Alesia Krasoczko-Orczyk
– Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej na rzecz sadzenia lasu odbyło się dzięki pomocy i wsparciu dyrektora generalnego NPO NP Puszczy Białowieskiej Aleksandra Bury i głównego leśniczego Filimonowa Wasilija – opowiada Alesia Krasoczko-Orczyk, asystentka ds. rozwoju w IOOO Kronospan.
Na potrzeby akcji przygotowano najwyższej jakości sadzonki ze szkółki leśnej, wyhodowane z nasion parku narodowego. Głównymi gatunkami lasotwórczymi były sosna, brzoza i świerk.
– Dzięki pracy zespołowej pracowników parku narodowego, firmy Kronospan oraz innych uczestników udało się posadzić 6 000 sadzonek na powierzchni 1,7 ha. Rokrocznie Kronospan organizuje akcje nasadzeń leśnych w krajach, gdzie posiada własne fabryki i przedstawicielstwa. Inicjatywa nosi nazwę „Kronodrzewko” – dodaje Alesia Krasoczko-Orczyk.
W celu ochrony trwałości zasobów leśnych oraz zachowania różnorodności flory i fauny, administracja Puszczy Białowieskiej przygotowała ogrodzenie chroniące obszar młodego lasu przed dzikimi zwierzętami.
Elena Zagorskaya
– Wczesna pobudka, nowe znajomości, wycieczka po puszczy i oczywiście wspólny cel pozostaną w pamięci wolontariuszy. Zespół AsstrA jest dumny, że przyczynił się do zazielenienia puszczy. Warto zaznaczyć, że obok młodego i rosnącego lasu znajduje się pamiątkowy kamień. Każdy uczestnik lub odwiedzający może przyjść i zobaczyć efekt wspólnej pracy na obszarze chronionym – mówi Elena Zagorskaya, specjalista z działu Wood and Paper Logistics.
Yulia Negodovich
Według Yulii Negodovich, eksperta z działu Wood and Paper Logistics, AsstrA po raz pierwszy wzięła udział w takiej akcji: – To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Cieszę się, że mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie się odbyło. Mam nadzieję, że za kilka lat ujrzymy pełnoprawny las. Tablica pamiątkowa przypomni pokoleniom, że zespoły z kilku krajów przyczyniły się do ochrony naszej planety. Organizowanie takich akcji pozwala poważnie zająć się odbudową zasobów naturalnych i rozwiązywać wspólne problemy środowiskowe.