Praca w trybie zdalnym wpłynęła na zmianę potrzeb w użytkowaniu powierzchni biurowych zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Tradycyjne biura kojarzą się z miejscem wykonywania pracy przy stanowisku, gdzie pracujemy określoną liczbę godzin. Dzięki zaawansowanej technologii mamy możliwość realizowania obowiązków z domu. Część powierzchni biurowej pozostaje niewykorzystywana, dlatego firmy podejmują działania w kierunku wdrożenia nowego zarządzania, zmiany myślenia i gotowości do reorganizacji.
Coworking daje poczucie wspólnoty oraz ciekawą alternatywę dla pracy w domu. Niektóre przedsiębiorstwa wykorzystują wyłącznie jego zalety, przenosząc atmosferę coworkingu do biur korporacji. Sytuacja epidemiologiczna oraz apel do pracodawców o wdrożenie pracy zdalnej przeorganizował funkcje standardowych przestrzeni biurowych.
Monika Wójtewicz
– Przychodząc do biura, staramy się nie tylko wypełnić obowiązki, których nie jesteśmy w stanie wykonać z domu, ale również zorganizować wszystkie niezbędne spotkania, warsztaty lub omówić etapy realizowanych projektów. W związku z tym popyt na stanowiska pracy w biurze zmniejszył się wśród pracowników. Coraz częściej pojawiają się zapytania dotyczące wolnych sal konferencyjnych lub przenośnych punktów do przeprowadzenia szkoleń i burzy mózgów – wyjaśnia Monika Wójtewicz, kierownik działu Office Maintenance z warszawskiego biura AsstrA.
Wdrożenie unikalnej atmosfery coworkingowej do własnego biura nadaje nowe spojrzenie na prowadzenie działalności. Pierwszym krokiem do stworzenia nowoczesnego i elastycznego systemu zarządzania powierzchnią biurową jest podział stanowisk pracy na dedykowane biurka, miejsca do pracy w grupach oraz tzw. hot deski, dostępne dla każdego pracownika.
– Miejsce dedykowane powinno być wyposażone w biurko, mały kontener biurowy zamykany na klucz oraz krzesło. Na koniec dnia roboczego każdy pracownik będzie zobowiązany do zabrania swoich rzeczy oraz utrzymania porządku i czystości na wykorzystywanym stanowisku pracy. Miejsca do pracy grupowej działają podobnie do hot desków z tą różnicą, że są wyznaczane dla konkretnego działu tak, aby osoby pracujące w zespołach mogły zajmować stanowiska obok siebie. Przykładowo, jeżeli dział składa się z 6 pracowników, otrzyma 4 dedykowane biurka do wspólnego użytku – mówi Monika Wójtewicz.
Biura międzynarodowej grupy AsstrA-Associated Traffic AG rozpoczęły przygotowania do wprowadzenia koncepcji coworkingowej poprzez zastosowanie niektórych jej zasad.
– Obecnie planujemy przeprowadzenie reorganizacji powierzchni w biurze AsstrA w Mińsku, który liczy ponad 300 osób. Pracownicy zostaną podzieleni na podstawie wcześniej ustalonych zasad home office. Rezydenci otrzymają miejsca wyznaczone na stałe (dedykowane), pracownicy zespołowi – miejsca pracy grupowej, natomiast freelancerzy, jak i osoby pracujące zdalnie, które zdecydują się przyjść w danym dniu do biura – hot deski. Powyższe zmiany w zarządzaniu powierzchnią umożliwią zwiększenie ilości sal konferencyjnych oraz punktów spotkań. Mamy nadzieję, że dzięki nowej koncepcji biura AsstrA staną się bardziej funkcjonalne, komfortowe i efektywne – reasumuje Monika Wójtewicz.