Rozmowa kwalifikacyjna w nowej firmie często wiążę się z dużym stresem i zasobami. Aby odnieść sukces, kandydat powinien zacząć od przygotowania się do spotkania, zbadania potencjalnego pracodawcy i udoskonalenia swego CV. Dzięki postępowi technologicznemu, szczególnie w zeszłym roku podczas pandemii, rozmowy kwalifikacyjne online zastąpiły bezpośrednie spotkania w biurach. W związku z tym zarówno pracodawcy, jak i osoby poszukujące pracy zmuszone są do przemyślenia strategii podejmowania pracy oraz rekrutacji, a także dostosowania się do nowego formatu spotkań.
Badanie przeprowadzone przez Jobbatical, estońską platformę łączącą pracodawców i kandydatów, wykazało, że w 2019 r. 47% ankietowanych firm zorganizowało wirtualne rozmowy z kandydatami. Po wybuchu pandemii liczba ta wynosi obecnie 86%, jak informuje firma konsultingowa Gartner. Podobny trend spodziewany jest w 2021 r., dlatego też wirtualne spotkania o pracę staną się kluczowym narzędziem w działach HR.
Julia Malezhyk
„Główną zaletą wirtualnych spotkań jest niższy poziom stresu. Kandydaci prowadzą rozmowę w znajomym, wygodnym środowisku, dzięki czemu dialog staje się bardziej produktywny i łatwiejszy do rozpoczęcia. Ponadto rozmowa kwalifikacyjna online oszczędza zasoby i czas. Nie trzeba dojeżdżać do biura, a planowanie spotkań jest łatwiejsze, więc kandydaci mogą efektywniej organizować swoje dni pracy”, opowiada Julia Malezhyk, HR Manager w AsstrA.
Wirtualne spotkania, mimo zalet, mają też wady: kandydaci posiadają ograniczone możliwości poznania atmosfery biura firmy i jej wewnętrznej kultury. Stwarza to ryzyko dla obu stron. Dlatego managerowie HR w AsstrA zapraszają kandydatów do biura w celu zakończenia ostatniego etapu procesu rekrutacyjnego. W ten sposób kandydaci na żywo poznają przyszły zespół i miejsce pracy przed podjęciem ostatecznej decyzji.
„Zespół HR codziennie otrzymuje dziesiątki życiorysów, które tworzą pierwsze wrażenie o kandydacie na podstawie informacji zawartych w CV i sposobie ich prezentacji. Wyróżnij najważniejsze fakty pogrubioną czcionką i usuń niepotrzebne szczegóły. Dostosuj swoje CV do stanowiska, o które się ubiegasz i opowiedz o swoich kompetencjach, wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym – radzi Julia Malezhyk. – Bądź uczciwy i nie przeceniaj siebie. Na przykład umiejętności językowe są często sprawdzane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a wszelkie rozbieżności z informacjami zawartymi w CV będą działać na niekorzyść kandydata. I oczywiście bądź kreatywny! Nietuzinkowe osoby wyróżniają się z tłumu”.
Dobrze napisane CV pomoże kandydatowi w uzyskaniu zaproszenia na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Aby spotkanie było efektywne, dział HR w AsstrA rekomenduje przestrzeganie 3 zasad podczas rozmowy kwalifikacyjnej online:
- Profesjonalny wygląd. Biznesowy wygląd pokaże rozmówcy, że traktujesz rozmowę poważnie.
- Odpowiednie środowisko. Aby skupić uwagę rekrutera, upewnij się, że masz neutralne tło, wystarczające oświetlenie i ciche otoczenie. Jeżeli jest to niemożliwe, ostrzeż osobę rekrutującą o dzieciach, zwierzętach domowych lub wszystkim, co może przeszkadzać w rozmowie.
- Wyposażenie techniczne. Aby uniknąć trudności podczas rozmowy kwalifikacyjnej, upewnij się wcześniej, że kamera i mikrofon działają prawidłowo. Jeżeli do rozmowy używasz telefonu, trzymaj go w jednym miejscu i unikaj poruszania się z nim po pokoju.
Otwarty dialog, uprzejmość i profesjonalne podejście pozostają podstawowymi wymogami udanych rozmów, bez względu na sposób ich przeprowadzenia. Jednocześnie umiejętność dostosowania się do nowych wymagań w doborze personelu pomoże kandydatowi w uzyskaniu stanowiska w firmie.