W logistyce międzynarodowej transport drogowy jest najpopularniejszym środkiem przewozu towarów. Uniwersalny i dostępny wszędzie tam, gdzie jest droga, jest również łącznikiem między transportem morskim, kolejowym i lotniczym. Szybkość, wydajność i elastyczność to cechy wyróżniające ten rodzaj dystrybucji ładunków. To również atuty specjalisty, który zajmuje się organizacją transportu drogowego w łańcuchu dostaw.
Natalia Shemyakina, Zastępca Dyrektora Operacyjnego ds. Transportu Drogowego w Europie Południowej i Północnej oraz w krajach WNP, jest związana z grupą kapitałową AsstrA od 2000 roku. Swoją karierę zawodową rozpoczęła we Włoskim Oddziale, w zespole wyznaczonym do pozyskiwania
i tworzenia relacji biznesowych z nowymi przewoźnikami. Obecnie obejmuje stanowisko Specjalisty Operacyjnego.
- Zacznijmy od edukacji. Jaki jest najlepszy kierunek studiów dla przyszłego spedytora?
Natalia Shemyakina
Dla pracownika operacyjnego, czyli inaczej mówiąc spedytora, wykształcenie lingwistyczne to doskonała podstawa. Spedytor musi codziennie posługiwać się jednym lub dwoma językami obcymi, więc dodatkowa, dobra znajomość innego języka niż ojczysty jest priorytetem
Dyplom z logistyki nie jest wymagany, ale byłby to plus. AsstrA oferuje wiele szkoleń w miejscu pracy. Centrum szkoleniowe AsstrA zapewnia materiały edukacyjne, a profesjonalni mentorzy podzielą się praktyczną wiedzą i doświadczeniem. Ponadto eksperci firmy stworzyli „Podręcznik spedytora” zawierający wszystkie podstawowe informacje, które powinni znać zarówno nowi jak i doświadczeni logistycy.
- Jakie są dodatkowe źródła informacji, które poleciłabyś obecnym lub przyszłym specjalistom ds. logistyki, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje?
Umiejętności twarde opierają się na wiedzy zdobytej podczas pracy w branży logistycznej. Nowi członkowie zespołu AsstrA mogą rozwijać swoje twarde umiejętności, przeglądając szeroką gamę wewnętrznych i zewnętrznych prezentacji oraz warsztatów, na przykład na temat podstaw transportu międzynarodowego, konkretnych szczegółów do rozważenia podczas transportu towarów niebezpiecznych, wymagań certyfikacyjnych w poszczególnych krajach i standardów dokumentacji. Polecam również jako podstawowy podręcznik szkoleniowy z logistyki „Międzynarodowy transport drogowy” autora I.I. Karbanovicha.
Umiejętności miękkie to kompetencje, które wspierają efektywny, ogólny przepływ pracy, niezwiązany konkretnie z logistyką. Przykładem mogą być umiejętności kompetentnego prowadzenia dialogów, prowadzenia negocjacji i ustalania priorytetów. Poleciłabym skupić się na:
- podstawach efektywnych negocjacji,
- argumentacji i jasnym wyrażaniu swojego zdania,
- praktyki dotyczącej korespondencji biznesowej.
W czasach pandemii, kiedy większość osób pracuje z domu i trudno jest zachować równowagę między życiem prywatnym, a zawodowym, odporność emocjonalna i umiejętności zarządzania czasem są również bardzo przydatne.
- Na rozwinięcie jakich umiejętności zawodowych i predyspozycji osobistych przyszli spedytorzy powinni zwrócić szczególną uwagę?
Na początku swojej kariery bądź ciekawy i zadawaj pytania, aby zdobyć jak najwięcej wiedzy od doświadczonej kadry. Czytaj dostępne materiały edukacyjne i analizuj sytuacje kryzysowe, z którymi mieli do czynienia koledzy z branży. Upewnij się, że wykonujesz zadania w całości i na czas, dobra praktyka wdrożona od pierwszych dni pracy pozwoli zbudować twoją reputację jako spedytora. Bądź proaktywny i oferuj pomoc współpracownikom.
Każdy spedytor AsstrA ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie naszych korporacyjnych standardów jakości. Organizując transport globalny, zawsze postępuj zgodnie z naszymi standardowymi procedurami operacyjnymi, zapewniaj doskonałą obsługę klienta, wybieraj wiarygodnych dostawców i wybieraj odpowiednie pojazdy. Pamiętaj, aby codziennie monitorować lokalizację ładunku i sprawdzać, czy jest ładowany, rozładowywany i dostarczany zgodnie z harmonogramem.
W miarę rozwoju kariery poszerzaj swoją ogólną wiedzę na temat rynku transportowego. Im więcej wiesz o tym, jak ta branża działa na arenie międzynarodowej, tym lepiej będziesz w stanie uniknąć ryzyka i strat finansowych. Umiejętność odwoływania się do ram prawnych, międzynarodowych konwencji i umów oraz wiarygodnych publikacji internetowych pomoże w konstruktywnych dyskusjach z partnerami.