Obecnie w środowisku akademickim i biznesowym coraz więcej argumentów przemawia za długofalową współpracą między uniwersytetami a przedsiębiorstwami. W tym celu powstał nowy termin – University Relations (UR), czyli z angielskiego relacje z uniwersytetami.
Pojęcia PR (Public Relations) i GR (Government Relations) są powszechnie akceptowane i używane, natomiast co oznacza UR i w jaki sposób zintegrować dane partnerstwo z procesami biznesowymi nie jest jeszcze do końca oczywiste. University Relations to projekty edukacyjne i programy korporacyjne ukierunkowane na otwartą komunikację ze społecznością uniwersytecką i przedstawicielami przedsiębiorstw.
Wspólne projekty instytucji edukacyjnych i lokalnych pracodawców pomagają w rozwiązaniu kwestii związanych z brakiem równowagi między wykwalifikowanym personelem a zatrudnieniem najlepszych studentów. Zaangażowanie w procesy dydaktyczne jest najefektywniejsze jeszcze na studiach, kiedy młodzi ludzie są otwarci na wiedzę. Takie podejście nie tylko optymalizuje zasoby czasowe na przyciągnięcie i przystosowanie przyszłego pracownika, ale również zmniejsza inwestycje finansowe na poszukiwanie i przeszkolenie personelu nawet o 20%.
Grupa kapitałowa AsstrA ściśle współpracuje z uniwersytetami w celu profesjonalnego przygotowania specjalistów o profilu logistycznym. Od ponad 10 lat AsstrA wspiera studentów, praktykantów i stażystów w staraniach o pracę. Od 2015 roku oddział w Brześciu współpracuje z Brzeskim Państwowym Uniwersytetem Technicznym.
Sergej Omeljanjuk
„Katedra Teorii Ekonomii i Logistyki regularnie zaprasza do członkostwa lub przewodniczenia w komisji egzaminacyjnej. Zazwyczaj znam tych studentów, ponieważ odbywają praktyki w oddziale AsstrA w Brześciu. Z przyjemnością zatrudniamy wybitnych absolwentów na płatny staż”, komentuje Sergej Omeljanjuk, dyrektor regionalny dla regionu WNP.
Zespół HR w AsstrA poszukuje młodych, zdolnych ludzi z nowym spojrzeniem i pomysłami. Mile widziana jest znajomość podstaw IT, języka angielskiego lub innego języka obcego na poziomie średniozaawansowanym lub wyższym, a także wykształcenie logistyczne. W ciągu ostatnich 3 lat 6 studentów dołączyło już do zespołu grupy kapitałowej i obecnie są pełnoprawnymi spedytorami. Kliknij tu, aby poznać szczegóły i warunki stażu oraz praktyk.
Igor Maslovskij
„Od 2015 roku studenci przechodzą w AsstrA praktyki wstępne, branżowe i przeddyplomowe. Dla studentów II roku dwutygodniowy staż obejmuje naukę podstaw logistyki oraz poznanie firmy od środka. Studenci III roku są zapraszani na praktyki letnie, podczas których mają możliwość sprawdzenia się w roli spedytora. Po zakończeniu studenci IV roku mogą rozpocząć płatny staż – opowiada Igor Maslovskij, kierownik biura w Brześciu. – Obecnie brzeski oddział AsstrA zatrudnia 4 stażystów, z których każdy jest pod opieką mentora. Aby zdobyć etat, stażyści muszą zrealizować wyznaczone KPI i udowodnić, że są ambitnymi pracownikami”, dodaje Igor Maslovskij.
W 2021 roku, we współpracy z Katedrą Teorii Ekonomii i Logistyki Brzeskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego, AsstrA ogłasza konkurs na najlepszy projekt na temat „IT i Logistyka. Cyfryzacja logistyki” wśród studentów 2-4 roku. Zwycięzca otrzyma cenną nagrodę, a trzy wyróżnione osoby szansę na branżowe i przeddyplomowe praktyki z perspektywą zatrudnienia. Szczegóły na stronie: https://www.bstu.by/.