Współczesne życie staje się coraz bardziej zglobalizowane, dlatego znajomość języków obcych jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Angielski nadal jest najpopularniejszym językiem do nauki. Jest powszechnie uznawany za język biznesu, w którym odbywa się 85% konferencji online i offline. Trzy czwarte globalnej korespondencji i dokumentacji jest w języku angielskim.
Do popularnych języków zalicza się również chiński, hiszpański, francuski i arabski. Według badań Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Społecznej 92% respondentów uważa, że ważne jest, aby w szkole nauczyć się przynajmniej jednego języka obcego. I takiego wyniku należy się spodziewać, ponieważ znajomość języków obcych jest wymogiem wymienianym w 80% ofertach pracy. Kandydaci z tymi umiejętnościami mogą spodziewać się około jednej trzeciej dochodu więcej.
W międzynarodowej grupie kapitałowej AsstrA, która ma sieć biur w 22 krajach Europy, WNP, Ameryce i Azji, języki obce są częścią codziennej działalności. Eksperci AsstrA mogą komunikować się z Klientami i Partnerami transportowymi w 43 językach – o 11 więcej niż słynny poliglota Ioannis Ikonomou, tłumacz z Komisji Europejskiej, który zna 32 języki.
Oprócz najpopularniejszych języków europejskich, tj. angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, włoski i hiszpański, pracownicy AsstrA posługują się chińskim, fińskim, greckim, a nawet hebrajskim.
Jeden na czterech pracowników AsstrA oprócz języka ojczystego posługuje się trzema obcymi. Olga Savitskaya, kierownik działu sprawozdawczości korporacyjnej, mówi w siedmiu językach – tylko o dwa mniej niż słynny naukowiec Nikola Tesla. Olga planuje nauczyć się serbskiego i są wysokie szanse, że wkrótce prześcignie pioniera pola magnetycznego.
Olga Savitskaya
„Nauka języków to przede wszystkim hobby, które przydaje się w pracy. Informacje i dokumentacja w innych językach są znacznie łatwiejsze i szybsze w przetworzeniu”, dodaje Olga Savitskaya.
Irina Bessmertnaya
Specjalista ds. HR w AsstrA Irina Bessmertnaya zna 4 języki obce. „Zespół HR poszukuje kandydatów w każdym miejscu, w którym działamy na świecie, dlatego znajomość języków obcych jest kluczowa przy rekrutacji. Ocena umiejętności językowych kandydata jest skuteczniejsza, gdy potrafisz posługiwać się językiem obcym”.
Według badań nauka języków obcych ma pozytywny wpływ na ludzki mózg. Im więcej języków zna dana osoba, tym większa jest jej kora mózgowa. Osoby uczące się wielu języków są również mniej narażone na chorobę Alzheimera. Ekaterina Borovenskaya, kierownik działu Włochy-Rosja, mówi w 6 językach. Według Ekateriny we współczesnym globalnym społeczeństwie nie wystarczy już tylko znajomość języka ojczystego i angielskiego. Aby odnieść sukces w biznesie międzynarodowym, trzeba znać przynajmniej trzy języki.
Ekaterina Borovenskaya
„Umiejętności językowe są przydatne na co dzień w pracy. Niestety, Włosi nie lubią angielskiego, a rosyjscy Klienci zdecydowanie wolą swój język ojczysty. Dlatego zespół AsstrA zapewnia nie tylko usługi logistyczne, ale także wsparcie językowe”.
Vladislav Antonov, trade lane manager grupy kapitałowej AsstrA, biegle włada trzema językami obcymi. Mieszkając w Chinach, a potem w Niemczech, mógł doskonalić oba języki metodą „pełnego zanurzenia”. Uważa, że znajomość języków ułatwia nie tylko komunikację z Klientami i Partnerami, ale także pomaga zrozumieć ich kulturę.
Vladislav Antonov
„Powiedzenie: «Kto pyta, nie błądzi» podkreśla znaczenie komunikacji w osiąganiu celów. W branży logistycznej o wiele łatwiej jest dojść do porozumienia z Klientami i Partnerami, gdy mówisz w ich ojczystym języku. W końcu znajomość języka to nie tylko pisanie i mówienie. Znajomość innej kultury, mentalności i zwyczajów pomaga w prowadzeniu biznesu”.
Liza Kupinskaja, kierownik działu Włochy-Europa Środkowa, uczy się języków od dzieciństwa i bez problemu porozumiewa się po włosku, francusku, angielsku, niemiecku i estońsku.
Liza Kupinskaja
„Najskuteczniejszym sposobem nauki języka jest zanurzenie się w środowisku, w którym mówi się nim naturalnie. Alternatywnie, możesz stworzyć takie środowisko, czytając książki, oglądając filmy, słuchając podcastów i rozmawiając z native speakerami. Gdy tylko zanika naturalny kontakt z językiem, praktyka i poziom biegłości językowej spada. Dlatego zespół AsstrA ma szczęście pracować w międzynarodowym środowisku, w którym łatwo utrzymać języki na dobrym poziomie”.