31 stycznia 2021 r. odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej zbiórki brzmiało „Finał z głową”. Fundacja od lat wspiera polską medycynę, a zebrane środki przekazuje na pomoc dzieciom. Deklarowana w tym roku kwota to 127 mln zł (28 mln euro), ale to niepełny wynik, ponieważ zbiórka wciąż trwa. WOŚP z roku na rok pobija swój rekord. W 2020 r. na koncie organizacji znalazło się 186 mln zł (41 mln euro). Ile będzie w tym? Na ostateczny wynik musimy zaczekać do marca.
W ramach 29. Finału odbyła się również 15. edycja Biegu WOŚP „Policz się z cukrzycą”, choć w tym roku w innej, wirtualnej odsłonie. Aby uniknąć zgromadzeń i przestrzegać wprowadzonych restrykcji organizatorzy nie wyznaczyli konkretnej trasy do pokonania. Pozostawili uczestnikom wybór. W końcu nie ważne gdzie, ale w jakim celu.
Ideą charytatywno-sportowej imprezy jest solidarność z diabetykami, a za zebraną sumę zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet, które zmagają się z cukrzycą ciążową. Marzena Siudak, starszy specjalista z działu AsstrA HiTech Logistics, opowiada o swoim udziale w charytatywnym biegu.
Marzena Siudak
„Nie jest to mój pierwszy wirtualny bieg w czasie pandemii, natomiast pierwszy dla WOŚP. Minimalny dystans 5 km można było pokonać na wybranej przez siebie trasie. Aby zarejestrować swój bieg, wystarczyło połączyć aplikację mobilną z platformą ALL YOU NEED IS RUNNING. Trening indywidualny i wparcie finansowe na zakup pomp insulinowych to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Cieszę się, że kolejna edycja odbyła się mimo ograniczeń”, opowiada Marzena Siudak.
Początkowo określony limit miejsc wynosił 7 000 osób. Jednak na skutek olbrzymiego zainteresowania tegorocznym wydarzeniem sprzedano 11 000 karnetów. Na konto Orkiestry trafiło 790 tysięcy złotych (174 tys. euro).
Wirtualne biegi w czasach pandemii, mimo odwołanych imprez sportowych i zamkniętych ośrodków rekreacyjnych, dają choć namiastkę bezpośredniego kontaktu z otoczeniem. Rywalizacja między uczestnikami jest wirtualna, za to wysiłek wkładany w zawody jest realny.