Polska jest strategicznym regionem łączącym szlaki transportowe z Unii Europejskiej do krajów WNP. Położenie geograficzne na mapie sieci transeuropejskiej zapewniło krajowi dostęp do Morza Bałtyckiego i morskiego ruchu towarowego, międzynarodowe połączenia dla dostaw lotniczych, rozwiniętą infrastrukturę dla projektów kolejowych oraz drogi ekspresowe dla transportu drogowego.
W danym regionie międzynarodowa grupa kapitałowa AsstrA jest obecna w Warszawie, Poznaniu, Małaszewiczach i Gdańsku, a także w Kuźnicy, Koroszczynie i Białymstoku, gdzie posiada własne agencje celne. O specyfice budowania zespołu rozmawiamy z kierownikami największych polskich biur.
Janusz Buliński, kierownik biura w Gdańsku, rozpoczął pracę w grupie kapitałowej w 2016 r. na stanowisku spedytora działu ładunków ciężkich. Z AsstrA współpracował już wcześniej podczas wspólnych projektów logistycznych. Będąc jeszcze pracownikiem innej firmy na spotkaniu z CEO Dmitrijem Lagunem rozmawiał o perspektywach rozszerzenia działalności AsstrA do polskiego portu. Po udanych negocjacjach trafił do Gdańska i dołączył do zespołu. Był pod wrażeniem ludzi i komunikacji wewnętrznej, dlatego żałuje, że chwilowo nie ma osobistych spotkań z kolegami z innych biur.
Janusz Buliński
„W zarządzaniu zespołem i oddziałem ważne jest dążenie do rozwoju i sukcesu. Następnie znajomość rynku, umiejętność zatrudniania i zarządzania personelem. Zespół w Gdańsku to w 100% polscy pracownicy, którzy rozumieją rynek lokalny, mentalność i kulturę komunikacji”, opowiada Janusz Buliński.
Olga Kiziuta, kierownik biura w Warszawie, swoją karierę w AsstrA rozpoczęła w 2008 r. na stanowisku spedytora. Przy rekrutacji personelu uwzględnia doświadczenie, znajomość języków obcych oraz zbieżność cech osobistych kandydata z wartościami i kulturą grupy kapitałowej.
Olga Kiziuta
„Stanowisko kierownika objęłam niedawno, ale myślę, że jak dla każdego na takim szczeblu istotna jest:
- właściwa równowaga między wytrwałością, determinacją i elastycznością,
- uczciwość i umiejętność znalezienia kompromisu między przeciwstawnymi interesami,
- orientacja zarówno na Klientach zewnętrznych, jak i wewnętrznych”, komentuje Olga Kiziuta.
Przemysław Boroński, kierownik biura w Poznaniu i jednocześnie kierownik działu ładunków ponadgabarytowych, przeszedł do AsstrA z partnerskiej firmy transportowej w 2006 r. Nie tylko słyszał o szwajcarskiej marce, ale znał osobiście kolegów z Brześcia i Kijowa. Jako lidera wyróżnia go wyczucie rynku, chęć do kompromisów oraz negocjacji.
Przemysław Boroński
„Zorientowany na sukces zespół i optymistyczne podejście do życia codziennego są wynikiem właściwych działań zarządzającego – opowiada Przemysław Boroński. – W Poznaniu pracują głównie Polacy, ale tak naprawdę narodowość pracowników czy język komunikacji nie ma znaczenia. Praca w dziale ładunków ponadgabarytowych i logistyki projektowej jest specyficzna, ponieważ błędy doprowadzają do ruiny finansowej. Dlatego zespół tworzony jest wyłącznie na podstawie cech zawodowych”.