Przemysł samochodów autonomicznych rozwija się błyskawicznie. Przyszedł czas, aby stwierdzić, że prowadzenie pojazdu mechanicznego bez kierowcy jest możliwe.
Po Europie jeżdżą już pojazdy wyposażone w sztuczną inteligencję. Jazda takim samochodem staje się czymś więcej niż tylko przemieszczaniem się z punktu A do punktu B. Nowoczesne technologie zmniejszają ryzyko wypadków, pomagają kierowcy w prowadzeniu pojazdu, stają się dodatkowym zmysłem oraz sprawiają, że jazda jest niezawodna i bezpieczna.
Sztuczna inteligencja w pojeździe ma za zadanie prowadzenie środka transportu. W ciągu ostatnich 5 lat samochody autonomiczne nauczyły się wyznaczania prawidłowej trasy online i powiadamiania kierowcy o możliwych zdarzeniach drogowych. Nissan, Volvo, General Motors, Toyota już biorą udział w cichym wyścigu, starając się wyprodukować inteligentne samochody.
Kraje Europy przystąpiły do „autonomicznego” wyścigu i tworzą miejsca do prowadzenia testów nad samojezdnymi pojazdami. Republika Czeska zajmuje wiodąca pozycję i w niedalekiej przyszłości stanie się głównym europejskim centrum testowym. Do 2022 roku w okolicy czeskiej miejscowości Pilzno na powierzchni ponad 500 ha powstanie nowy innowacyjny obszar do testowania ciężarowych, osobowych, elektrycznych, napędzanych wodorem pojazdów autonomicznych, autobusów pasażerskich i innych.
Dwóch znanych producentów samochodów, czeska Škoda i niemieckie BMW, dołączyło do tej ambitnej inicjatywy. Powstaną tu drogi stymulujące drogi ekspresowe, wiejskie autostrady, mosty i tunele. Całkowita długość poszczególnych dróg wyniesie 12 km. Projektanci spodziewają się, że czeskie tereny testowe zainteresują przedstawiciele europejskich koncernów motoryzacyjnych opracowujących samochody autonomiczne.
Tatyana Serikova
„Zaletą budowy czeskich miejsc testowych w porównaniu z istniejącymi w Europie jest to, że będą budowane od podstaw i przystosowane do testowania pojazdów autonomicznych. Położenie geograficzne stanowi odrębny istotny czynnik przy wyborze lokalizacji terenu testowego. Testowanie pojazdów autonomicznych odbędzie się przy fabrykach Škoda i BMW”, – mówi Tatyana Serikova, kierownik oddziału AsstrA w Pradze.
Obecnie pojazdy autonomiczne są testowane w dwóch lokalizacjach – byłych lotniskach wojskowych Mnichovo Hradiště i Milovice. Przyszłe lokalizacje, które pomogą w symulacji warunków panujących na drogach, przyczynią się do rozwoju branży. W niedalekiej przyszłości pojazdy autonomiczne staną się powszechne.