Wydarzenia i skutki 2020 roku wywarły ogromny wpływ na nastroje, plany i styl życia społeczeństwa. Jednak pomimo ograniczeń związanych z kwarantanną, innowacyjna technologia odkryła nowe sposoby robienia znanych dotychczas rzeczy. Kontakt z bliskimi, uprawianie sportu, czy oglądanie filmów bez wychodzenia z domu stało się normalnością. Dzięki wprowadzonym ograniczeniom w biurach praca zdalna to już codzienność.
Aby zobaczyć, jak zmieniło się życie zespołu AsstrA w ostatnich miesiącach, grupa kapitałowa przeprowadziła ankietę. W badaniu wzięło udział 270 pracowników w wieku od 21 do 38 lat z krajów UE i WNP.
Zgodnie z wynikami ankiety, członkowie zespołu AsstrA wykorzystali czas kwarantanny na opanowanie nowych umiejętności i kompetencji zawodowych, przy czym 30% respondentów ukończyło w tym okresie kursy internetowe. Najczęściej dotyczyły języków obcych, Excela, rozwoju osobistego, zarządzania, marketingu i technik medytacji. AsstrA wsparła pozytywny trend zdalnego nauczania poprzez uruchomienie serii webinarów dotyczących wewnętrznych procesów grupy, technik sprzedaży i psychologii Gestalt.
Pracownicy skorzystali również z dostępu do bezpłatnej literatury internetowej oraz wirtualnych sesji szkoleniowych z instruktorami fitness w czasie rzeczywistym. 40% zespołu przeczytało dawno zaplanowaną literaturę i ćwiczyło w domu. Platformy internetowy udostępniły dostęp do treści wideo, dlatego 45% pracowników obejrzało od jednego do trzech seriali i filmów.
Praca zdalna pozwoliła również na skoncentrowanie się na małych, codziennych rzeczach i wykonaniu dawno zaplanowanych zadań. 60% pracowników uporządkowało sprawy, na które wcześniej nie było czasu. W okresie kwarantanny 40% zmniejszyło wydatki na odzież, obuwie, transport publiczny i paliwo oraz poprzez odwołanie zaplanowanych wakacji. Natomiast ograniczenie dojazdów do pracy „pozwoliło” wykorzystać ten czas dla siebie. Czas snu wydłużył się u 44% ankietowanych, a zmniejszył tylko u 12%.
Ekaterina Snegireva
„Człowiek jest istotą społeczną. Dlatego osobiste interakcje to najważniejsza rzecz, którą członkowie AsstrA planują po zakończeniu lockdownu. Spotkania z przyjaciółmi i rodziną, spacery po parkach i miejscach publicznych, wizyty w salonach kosmetycznych i zakupy znajdują się na szczycie listy „to-do” po kwarantannie. Ponadto każdy chce ponownie planować wakacje, chodzić na koncerty i imprezy, a także ma nadzieję na szybki powrót do normalnego życia, ¬mówi Ekaterina Snegirova, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu w zakresie marketingu.