Silni liderzy są potrzebni zarówno do kompetentnego kierowania firmą, jak i przy realizacji każdego procesu biznesowego. Branża logistyczna wymaga wyróżniających się umiejętności przywódczych nie tylko kierowników wyższego szczebla, ale także managerów liniowych. Logistyka dla większości firm wiąże się z inwestycjami budżetowymi, dlatego kontakt z profesjonalistami z branży gwarantuje Klientowi osiągnięcie zamierzonych celów przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów materialnych i ludzkich.
Aby zapewnić tę przewagę, ekspert AsstrA analizuje strategię operacji logistycznych, wyznacza codzienną pracę zespołu oraz podejmuje właściwe, innowacyjne decyzje. Dogłębna znajomość specyfiki usług transportowych, zgromadzone doświadczenie multidyscyplinarne oraz zrozumienie specyfiki przedsiębiorstwa jest wartością dodaną dla Klientów korporacyjnych. Ponieważ logistyka obejmuje szeroki zakres zagadnień i jest centrum zysku, posiadanie doświadczonego managera staje się kluczowym elementem sukcesu Klienta.
O odpowiedzialności indywidualnej oraz wynikach firmy opowiada Maksim Dubinin, trade lane manager międzynarodowej grupy kapitałowej AsstrA.
- Od czego zacząć karierę w branży logistycznej?
Maksim Dubinin
Potrzeba wielu poziomów umiejętności, aby rozwijać się i piąć po szczeblach kariery logistycznej. Pierwszy obejmuje podstawowe kompetencje, takie jak znajomość języków obcych, umiejętności komunikacyjne oraz dokonywanie analizy jakościowej i ilościowej. Drugim poziom to szczegółowe umiejętności wymagane w wybranym sektorze. Kandydat rozpoczynający karierę w logistyce po zakończonej edukacji nie zawsze posiada umiejętności zawodowe, dlatego o sukcesie decydują chęci i zdolność uczenia się. Warto też bacznie obserwować trendy branżowe, aby przewidywać zmiany rynkowe, a co za tym idzie, zmiany w pracy. Ciągle doszkalanie się to sposób na utrzymanie kompetencji w branży.
- Odważni ludzie robią wielkie interesy. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?
Raczej tak niż nie. Pomimo lęku przed porażką i niepowodzeniem niezbędna jest gotowość do działania. Podejmowanie własnej inicjatywy i kierowanie projektem to kompetencje prawdziwego lidera. Kiedy na pierwszy rzut oka projekt wydaje się skomplikowany i wręcz niemożliwy do zrealizowania, trzeba rozłożyć „słonia” na części i krok po kroku przystępować do działania. Takie niestandardowe zadania rozwijają odpowiedzialność i umiejętności przywódcze, natomiast ekwiwalent pieniężny stanowi przyjemny bonus. W zgranym zespole bezpieczniej jest podejmować ryzyko, ponieważ na każdym etapie projektu można liczyć na wsparcie kolegów.
- Podziel się sekretem sukcesu. Czy to zasługa jednej osoby, czy też całego zespołu?
Z chęcią bym się podzielił, ale nie ma magicznego sposobu. Kiedy zostałem członkiem zespołu działu Europy Środkowej, starałem się dorównać kompetencjom i doświadczeniu moich starszych kolegów. Dział operacyjny był jednym z pierwszych w firmie, a obecnie zarządza nim lider zespołu z 15-letnim doświadczeniem pracy w AsstrA. Z tego względu efektywność indywidualną osiąga się przez pracę całego działu, w którym relacje zbudowane są na przyjaźni i partnerstwie. Jednak bez względu na to, jak silny jest zespół, sukcesu nie osiągnie się bez osobistych aspiracji.
- Burzliwy rok 2020 zbliża się ku końcowi. Jakie są Twoje cele na 2021 rok?
Oczywiście nadal będę się starał dorównać do poziomu zawodowego współpracowników i być wzorem dla nowego pokolenia pracowników. Jestem przekonany, że jako dział nadal będziemy dumni z uzyskiwanych wyników, które ostatecznie możemy świętować na osobistym spotkaniu działowym.