1 800 rodzajów złóż mineralnych, 1 600 skamielin oraz 118 rodzajów surowców mineralnych, z których 65 jest aktualnie opracowywanych to surowcowo-mineralna baza Uzbekistanu. Wartość zasobów mineralnych kraju szacowana jest przez ekspertów na 11 bilionów dolarów. Dzięki rozwojowi i właściwej eksploatacji zasobów naturalnych przemysł wydobywczy kwitnie, a hutnictwo osiągnęło progresywny poziom rozwoju.
Uzbecki przemysł lekki również rozwija się w stałym tempie. Najważniejszym sektorem jest uprawa bawełny. W 2017 r. zebrano 2,9 mln ton tego surowca, co stanowi ponad 18% ogólnej liczby towarów eksportowanych za granicę. Wśród innych produktów rolnych Uzbekistanu należy wymienić także owoce, warzywa i zboża (pszenica, ryż, kukurydza).
W ciągu ostatnich 10 lat rozpoczęły pracę liczne fabryki produkujące transportowe pojazdy towarowe. Powstało także przedsiębiorstwo GM Uzbekistan produkujące samochody osobowe na podstawie licencji Daewoo i Chevrolet. Fabryka ciągników w Taszkiencie produkuje maszyny rolnicze, sprzęt i części zamienne, w pełni obsługując lokalny przemysł rolniczy. W kraju działają również fabryki produkujące urządzenia gospodarstwa domowego i elektronikę.
Dzięki inwestycjom w 2018 r. nakłady brutto na środki trwałe wzrosły do 18,1% w porównaniu z 7,1% w 2017 r. Ze względu na 36% wzrost inwestycji zagranicznych w produkcję, sektor energetyczny, mieszkaniowy i wydobywczy wartość przemysłu zwiększyła się do 10,6%. Wzrost napędzany jest działalnością wydobywczą i wzrostem udziału sektora przetwórczego w górnictwie. Udziały przemysłu budowlanego zwiększyły się o 9,9% w porównaniu do 6% w 2017 r., co wiąże się ze wzrostem wolumenu budownictwa mieszkaniowego i zakładów produkcyjnych.
Zgodnie z przewidywaniami inwestycje pozostaną motorem gospodarki w 2020 r. Trend ten odzwierciedla dalszą poprawę klimatu inwestycyjnego i wdrażanie programów inwestycyjnych w celu modernizacji produkcji, górnictwa, wytwarzania energii, transportu i budownictwa mieszkalnego.
Wraz z rozwojem przemysłu rozwija się także eksport i import towarów. Eksport z Uzbekistanu obejmuje:
- metale szlachetne,
- tekstylia,
- metale,
- produkty mineralne,
- produkty przemysłu chemicznego,
- plastik i gumę.
Główne kraje, gdzie docierają eksporty z Uzbekistanu, obejmują Szwajcarię, Rosję, Ukrainę, Chiny, Kazachstan, Turcję i Kirgistan.
Wśród importowanych towarów znajdują się sprzęt, metale, produkty przemysłu chemicznego i mineralnego oraz towary konsumpcyjne. Chiny, Korea Południowa, Kazachstan, Turcja, Rosja, Ukraina i Niemcy to główne kraje importu uzbeckiego.
W porównaniu do 2017 r. grupa kapitałowa AsstrA zwiększyła czterokrotnie wielkość przewozów towarowych z Uzbekistanem.
„Zespół ekspertów AsstrA co roku rozwija nowe rynki z myślą o swoich Klientach korporacyjnych. Grupa kapitałowa utrzymuje kurs na Azję Środkową, dlatego też w 2020 roku planuje poszerzyć swoją obecność na rynkach Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu. Eksperci AsstrA dążą to tego, by zawsze być blisko Klienta, rozmawiać z nim tym samym językiem, rozumieć mentalność i kulturę. Z tego powodu firma rozwija się każdego dnia, podążając w perspektywicznych kierunkach”, zaznacza Margarita Dyadyaeva, kierownik biura AsstrA w Ałmaty i Country Manager w regionie Kazachstanu.
Towarami transportowanymi przez Klientów firmy są tekstylia, sprzęt i części do modernizacji przedsiębiorstw produkcyjnych i wydobywczych. Ponadto towary konsumpcyjne, produkty chemiczne, surowce tytoniowe, części zapasowe do samochodów i ciężarówek, rury i produkty z metali żelaznych. W przypadku dostaw Klienci korporacyjni wybierają transport drogowy i kolejowy, a także schematy dostaw multimodalnych.
Wśród popularnych kierunków eksportowych znajdują się Rosja, Stany Zjednoczone, Białoruś, Belgia, Polska i Kazachstan. W zakresie importu jest to Rosja, Chiny, Niemcy, Holandia, Polska, Kazachstan i Włochy.